اطلاعات حقوقی

در چه شرایطی می توان حق حضانت را از مادر سلب کرد؟

به دنبال طلاق والدین و فوت یکی از آنها، مسئله حضانت فرزندان به موضوع مهمی تبدیل می شود؛ چرا که کودکان نیازمند مراقبت و حمایت جسمی یا عاطفی هستند. اما آنچه که مهم است ، لزوم رعایت مصلحت کودکان می باشد، در غیر این صورت، می توان حضانت را از دارنده آن گرفته یا سلب نمود. به همین مناسبت، در این مقاله به بررسی حضانت مادر، سلب حضانت از مادر به دلیل عدم صلاحیت و دعوای سلب حضانت از مادر خواهیم پرداخت.

-حضانت مادر:

در قانون مدنی، حضانت فرزند دختر و حضانت فرزند پسر تا هفت سالگی با مادر است.

در واقع، قانون مدنی به دلیل اینکه کودک در این سن نیازمند عاطفه مادر و مهر و محبت از جانب اوست و هم اینکه بسیاری از نیازهای فرزند توسط مادر تامین می شود،حضانت کودکان را هفت سالگی بر عهده مادر قرار داده است. اما بعد از هفت سالگی ، حضانت فرزند تا سن بلوغ، در دختران نه سال تمام قمری و در پسران پانزده سال تمام قمری بر عهده پدر است. بعد از این سن هم خود فرزند می تواند انتخاب کند که می خواهد با کدامیک از والدینش زندگی کند.

-سلب حضانت از مادر:

همانگونه که گفتیم ، قرار دادن حضانت فرزند تا سن هفت سالگی بر عهده مادر ، به دلیل لزوم رعایت مصلحت طفل بوده است. به همین دلیل،هرگاه که حضانت مادر به مصلحت طفل نباشد و مادر صلاحیت لازم برای حضانت فرزند را نداشته باشد ، می توان حضانت را از وی پس گرفت. به عنوان مثال، در ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی در خصوص سلب حضانت از مادر تعیین تکلیف شده است. براساس این ماده ، در صورتی که مادر در مدتی که حضانت بر عهده اوست مبتلا به جنون یا دیوانگی شود، یا با شخص دیگری ازدواج کند، حضانت از وی سلب می شود.

نکته : در صورت وجود یکی از موارد سلب حضانت در مادر، می توان حضانت را از وی پس گرفت.

 

-دعوای سلب حضانت از مادر:

برای سلب حضانت از مادر ، نخست بایستی دعوای سلب حضانت از مادر را در دادگاه اقامه کرد.

به این منظور بایستی به دادگاه دادخواست سلب حضانت از مادر را ارائه داد. در این دادخواست، هرکسی که مدعی وجود یکی از دلایل سلب حضانت از اوست، باید به استناد وجود یکی از شرایط سلب حضانت از مادر که در بالا ذکر شد، دادخواست را تنظیم نماید.

مثلا اگر مادر کودک را کتک می زند و این کتک زدن بیشتر از حد متعارف باشد و مصلحت طفل را به خطر بیندازد ، می توان این دادخواست را به دلیل کتک زدن بیش از حد متعارف کودک تنظیم نمود و اگر هم آثار ضرب  بر روی بدن کودک وجود دارد ، گواهی پزشک قانونی را می توان گرفت . در این حالت ، دادگاه به این درخواست رسیدگی کرده و در صورتی که مصلحت طفل اقتضا کند ، حضانت کودک را به دلیل عدم صلاحیت از مادر سلب خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + یک =

دکمه بازگشت به بالا