اطلاعات حقوقی

نکات مهمی که باید در تنظیم قراردادها بدانید!

قرارداد که نوعی توافق دو یا چند طرفه میان افراد حقوقی یا حقیقی است، به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد و افراد طی آن مشمول منابع مالی و معنوی خاصی می‌شوند.

باتوجه به اینکه این قراردادهای رسمی و قانونی بعدا مورد استناد بسیاری از دعاوی حقوقی قرار می‌گیرند، توجه به رعایت برخی نکات هنگام تنظیم قراردادها اهمیت بالایی دارد.

طرفین مذاکره و معامله ممکن‌ است پس از عقد قراردادها دچار مشکلات و تعارضاتی شوند که به دلایل گوناگونی رخ می‌دهد. دراین‌صورت شفافیت قراردادها کار را برای قضاوت و تصمیم‌گیری حقوقی بعدی آسان می‌کند. در طول مقاله پیش‌رو قصد داریم شما را با نکات ریز و درشتی آشنا کنیم که به شما در عقد قراردادهای مختلف کمک می‌کند.

در تنظیم قراردادها به عنوان، موضوع و مدت دقت ویژه‌ای داشته باشید!

درصورتی‌که تمایل دارید قراردادهای حقوقی شما قابلیت پیگیری قانونی داشته باشند، باید به رعایت برخی نکات در تنظیم آن‌ها توجه داشته باشید. از جمله این نکات باید به صحت و تنظیم دقیق عنوان، موضوع و مدت قرارداد اشاره کنیم.

عنوان قرارداد از نظر حقوقی نوع فعالیت تجاری بین طرفین مشخص می‌شود. این عنوان می‌توان اجاره، وکالت، جعاله، بیع و غیره باشد که هریک شرایط مخصوص به‌ خود را دارند. این عنوان باید به‌اندازه کافی شفاف و دقیق تعیین شود؛ چراکه بعدا برای قضاو‌ت‌های قضایی و احقاق حق مهم تلقی می‌شود. درصورتی‌که هیچ دانشی در این زمینه ندارید، بهتر است آن را به یک وکیل حرفه‌ای و مجرب بسپارید. گاهی تشخیص ماهیت اصلی قراردادها کمی سخت خواهد بود.

در مرحله بعدی موضوع قرارداد باید کاملا دقیق و مشخص باشد. به‌عنوان مثال اگر این قرارداد برای فروش خانه‌‌ای است که وکالت آن به فرد دیگری سپرده می‌شود، باید موضوع آن به‌طور دقیق تعیین شود.

نکته مهم دیگر آن است که حتما زمان شروع و پایان قراردادها مشخص و معلوم باشد. دراین‌صورت این متن حقوقی تنها تا زمان و موعد مشخصی سندیت دارد و قابل پیگیری است. وجود هرگونه ابهام در این مسئله باعث بروز مشکلات قانونی و حقوقی می‌شود. این مسئله مخصوصا در زمینه اعطای وکالت‌های رسمی بیشتر خواهد شد.

از ایجاد ابهام در متن قراردادها جلوگیری کنید!

یکی از مهم‌ترین نکات درخصوص تنظیم قراردادهای رسمی آن است که از بروز هرگونه ابهام و ایهام در متون قانونی جلوگیری شود. استفاده از الفاظ و کلماتی که به این مسئله دامن می‌زنند در بروز این مشکلات بسیار موثر هستند. هرچه این کلمات تأثیرگذارتر باشند و به موضوعات مهمی همچون نقض معامله یا رد آن مرتبط باشند، حساسیت بیشتری خواهند شد. به‌طورکلی بهتر است هنگام نوشتن متن معاملات و قراردادهای قانونی، از نگارش جملات، کلمات و الفاظی که باعث بروز اختلافات بعدی می‌شوند خودداری کنید.

به‌عنوان مثال جمله زیر را در نظر بگیرید:

” درصورتی‌که هر چک پاس نشود، معامله فسخ خواهد شد. ”

اینکه به‌دقت مشخص نمی‌شود مقصود از پاس نشدن هر چک چیست یا در مواردی که چندین چک بین طرفین مبادله می‌شود، شرایط چگونه پیش می‌رود، باعث بروز اختلافات حقوقی بسیاری پس از عقد قرارداد خواهد شد. گاهی افراد به‌دلیل بی‌توجهی به این نکات کوچک ضررهای سنگینی را متقبل می‌شوند.

در این خصوص نباید از اهمیت استفاده از علائم نگارشی درست نیز غافل شوید. شاید جای‌گذاری نقطه یا ویرگول در یک متن معمولی چندان اهمیتی نداشته باشد؛ اما این مسئله در متون حقوقی و تنظیم قراردادهای قانونی حائز اهمیت است و گاها باعث شکل‌گیری دعاوی حقوقی بسیاری می‌شود؛ چراکه معنای چندپهلویی را ارائه می‌کند.

محتوای قرارداد را با دقت پیگیری کنید

پس از نگارش کامل متن قرارداد، صرف زمان و توجه بیشتر برای بهبود متن یا بررسی کیفیت آن بسیار مهم تلقی می‌شود. حتما پیش‌نویس این قراردادها را بارها و بارها بررسی کرده و تمام نکات حقوقی را موشکافانه و با دقت ارزیابی کنید. هیچ‌گاه برای امضای قراردادهای تجاری یا حقوقی عجله نکنید و تا زمانی‌که از قانونی و ایده‌آل بودن آن‌ها اطمینان ندارید، زیر بار تعهدات قانونی نروید!

حتی اگر تجربه زیادی در عقد قراردادهای مختلف دارید، حتما از نظرات و مشاوره‌های تخصصی یک وکیل قانونی و مجرب بهره‌مند شوید. گاهی اعمال برخی اصلاحات می‌تواند به نفع شما تمام شود یا از بروز ضررهای سنگین جلوگیری کند.

حتما توجه داشته باشید در متن قرارداد خود تعداد نسخه‌های اصل قرارداد را درج کنید. این مسئله بعدا از بروز مشکلات قانونی بسیار جلوگیری خواهد کرد. همچنین باید به اینکه این نسخه‌ها بین طرفین قرارداد مبادله شده‌اند یا خیر نیز اشاره شود. از طرفی تلاش کنید از بروز اشکالات تایپی، غلط‌های املایی، اشتباهات در تاریخ، خط‌خوردگی، پررنگ‌ یا کم‌رنگ نوشتن اعداد و کلمات پرهیز کنید. هریک از این موارد می‌تواند باعث بروز اختلافات جدی و قانونی شوند.

نکاتی که باید در متن قرارداد کاملا شفاف و بدون ابهام باشند

علاوه‌بر موارد نام‌برده در طول مقاله، بهتر است از ذکر نکات و موارد دیگری در متن قرارداد اطمینان حاصل کنید. تاریخ و شماره قرارداد یکی از این موارد محسوب می‌شود و به‌اندازه‌ای اهمیت دارد که گاهی موجب بطلان قراردادها می‌شود.

حتما تلاش کنید نام و مشخصات دقیق طرفین قرار و سمت آن‌ها را به‌طور کامل و واضح بیان کنید. این مسئله باعث می‌شود درصورت بروز هرنوع مشکل احتمالی طرف حساب شما مشخص باشد. بسیاری از قراردادهای قانونی دارای ضامن هستند یا وثیقه‌ ضمانت دارند که در هر صورت نباید از ذکر نام ضامن یا تضمین‌های اجراشده ضمن قرارداد غافل شوید.

نکته مهم دیگر آن است که اگر وثیقه شما به‌عنوان حسن انجام کار ضمیمه قرارداد می‌شود، حتما آن را در متن ذکر کنید؛ درغیراین‌صورت امکان واگذاری آن به شخص ثالث وجود دارد.

تعیین مبلغ مشخص قرارداد، زمان پرداخت مبالغ، درج واضح و دقیق تعهدات طرفین، تعیین شرط و شروط خاص و درج دقیق تعداد صفحات قرارداد از مهم‌ترین بخش‌هایی است که باید حتما به درج آن‌ها در تنظیم قرارداد توجه داشته باشید.

نگاه اجمالی

معمولا نحوه عقد قراردادهای حقوقی دردسرهای زیادی را برای طرفین ایجاد می‌کند که همگی ناشی از نگارش نادرست و پر از اشتباهات حقوقی آن است. گاهی یک علامت نگارشی ساده یا استفاده از برخی کلمات نامناسب که باعث ایجاد ایهام می‌شوند سبب بروز ضررهای هنگفتی برای یکی از طرفین دعوی می‌شود. به‌همین خاطر رعایت برخی نکات و ایجاد قطعیت در متن از اهمیت بالایی برای افراد برخوردار است.

قراردادهای حقوقی مناسب باید حاوی عنوان، موضوع و مدت قرارداد باشند. همچنین بهتر است از الفاظ و کلماتی در متن آن‌ها استفاده شود که از بروز ابهام جلوگیری می‌کند. حتی پس از توجه به نکات ریز و درشت در نگارش متن قرارداد، پیش‌از امضا و حقوقی کردن آن، متن را بارها مطالعه کرده و بررسی کنید. دراین‌صورت بروز بسیاری از مشکلات و اختلافات قانونی به حداقل ممکن خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا