اطلاعات حقوقی

چک وعده دار چیست؟

در بازار امروزی پول نقد و اسکناس های کوچک و بزرگ جای خود را به اوراق با ارزشی داده اند که بسیار رایج هستند. به کارگیری این اوراق بهادار در معاملات مختلف معایب و مزایایی دارد؛ با این حال استفاده از آن ها بسیار مرسوم و متداول است.

در طول مقاله پیش رو در رابطه با ماهیت چک وعده دار و قوانین مرتبط با آن سخن خواهیم گفت.

چک وعده دار در یک کلام!

چک دارای تنوع بسیاری است و براساس علت و تاریخ وصول به انواع مختلفی تقسیم می شود. چک ها در چند گروه اصلی قرار می گیرند:

_چک ضمانتی

_چک روز

_ چک مشروط

_ چک وعده دار

معمولا بسته به شرایط بازار، معامله گران با روش های مختلفی چک های خود را به فروشندگان می دهند و براساس آن متعهد به پرداخت یا تضمین آن خواهند داشت.

این چک همان طور که از نام آن مشخص است، دارای تاریخ وصول متفاوتی است.این بدان معنا است که شما تاریخ دیگری به جز تاریخ روز را جهت وصول درج می کنید. این زمان ممکن است بین چند هفته تا چند ماه متفاوت باشد و کاملا به توافقات دو طرف مربوط می شود.

مسائل حقوقی

طبق قوانین قضایی،پس از گذشت مدت زمان مندرج در متن چک، افراد قادر هستند که آن را برگشت بزنند. این در حالی است که چک مدت دار طبق بند ماده ۱۳ قانون چک دارای ملاحظات متفاوتی است. بدین معنا که  صاحب حقیقی یا حقوقی چک ، مشمول تعقیبات کیفری نخواهد شد و این چک جنبه کاملا حقوقی خواهد داشت.البته گفتنی است که در ابتدا افراد باید ادعای وعده دار بودن آن را به اثبات برسانند.

طبق قوانین، چک های روز که حکم پول نقد را دارند، دارای شرایطی هستند که امکان تعقیب کیفری برای آنها محفوظ است. بنابراین ، تنها در صورتی امکان  مجازات های کیفری برای صاحب چک وجود دارد که افراد قادر به اثبات ادعای وعده دار نبود آن باشند.

تفاوت چک کیفری و حقوقی بودن چک

دانستیم که چک مدت دار یا با وعده در دسته چک های حقوقی قرار می گیرد و طبق قوانین امکان مجازات کیفری صادرکننده چنین چک هایی وجو ندارد! اما منظور از حقوقی بودن چک نیست.

سازمان قضایی کشور با هدف کاهش تعداد پرونده های مرتبط با چک، قوانین ویژه ای را وضع کرده که طبق آن چک وعده دار به حالت حقوقی  در آمده است. بدان معنا که چک تنها جهت مطالبه وجه در دستگاه قضایی مورد پیگرد قرار می گیرد. این در حالی است که چک های کیفری دارای مجازات سنگین تری هستند و افراد باید علاوه بر باز پرداخت مبالغ، دوران حبس مرتبط با آن را نیز بگذرانند.

بدیهی است که روند بازپرداخت چک های کیفری به مراتب سریع تر است و جهت رسیدگی به چک های حقوقی زمان بیشتری سپری می شود. معمولا محل دعوی در چنین پرونده هایی، اثبات وعده دار بودن یا نبودن چک است.

سخن پایانی

چک مدت دار نیز از دیگر انواع چک به حساب می آید و این روزها در معاملات بسیاری به کار گرفته می شود.معمولا اگر زمان صدور چک و تاریخ مندرج در متن آن متفاوت باشند،چک، وعده دار خوانده می شود. این اوراق بهادار در دسته حقوقی قرار می گیرند و امکان پیگیری آن ها به صورت کیفری وجود ندارد. البته امکان اثبات وعده دار بودن یا نبودن چک از سوی هر دو طرف دعوی همواره امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 1 =

دکمه بازگشت به بالا