اطلاعات حقوقی

آشنایی با حقوق زوجه در عقد موقت

ازدواج موقت امری است که برخی آن را مفید و برخی دیگر مضر میدانند ؛ با این حال عقد موقت در قوانین جمهوری اسلامی ایران پذیرفته شده است و طبق ماده ۱۰۷۵ قانون مدنی زمانی یک ازدواج یا نکاح موقت است که برای آن مدت معینی تعیین شده باشد . اطلاع از شرایط و حقوق زوجه در عقد موقت موجب میشود افراد با بینش بیشتری در این رابطه تصمیم بگیرند . در این بخش قصد داریم به صورت کوتاه از حقوق زن در عقد موقت (صیغه) صحبت کنیم .

 

احکام مهریه در ازدواج موقت

قوانین مربوط به مهریه در عقد موقت که در مواد ۱۰۹۵ تا ۱۰۹۸ قانون مدنی آورده شده است ، تفاوتی با ازدواج دائم ندارد . نکته حائز اهمیت در زمان ازدواج موقت این است که اگر مهریه ضمن عقد تعیین نشود ، عقد باطل خواهد بود .پرداخت مهریه از حقوق زوجه در عقد موقت است که حتی اگر زن با مرد نزدیکی نداشته باشد ، مرد موظف به پرداخت مهریه او است . تنها در صورتی که مدت زمان عقد به پایان نرسیده باشد و مرد مدت باقی مانده را ببخشد لازم است نصف مهریه را پرداخت کند .

 

شرایط نفقه و تمکین زوجه در عقد موقت

به موجب ماده ۱۱۱۳ قانون مدنی در عقد منقطع یا صیغه ، حقی به عنوان نفقه برای زوجه وجود ندارد ؛ مگر اینکه در ضمن عقد پرداخت نفقه شرط شده باشد . از آنجایی که در ازدواج موقت نفقه ایی بر گردن مرد نیست ، زن نیز وظیفه تمکین ندارد . در واقع در عقد موقت زن برای خروج از خانه ، تحصیل ، انتخاب شغل و سایر موارد به اذن همسر نیازی ندارد .

 

قوانین ارث در ازدواج موقت

بر طبق ماده ۹۴۰ قانون مدنی کشور ، ارث از حقوق زوجه در عقد موقت محسوب نمیشود و تنها در ازدواج دائم زوجین از یکدیگر ارث میبرند .بنابراین با فوت هر یک از طرفین در ازدواج موقت ، فرد مقابل از او ارثی نخواهد برد . این قانون زمانی که فرزندی از عقد موقت به دنیا آمده باشد ، متفاوت است . فرزند حاصل از صیغه تحت هر شرایطی از پدر و مادر خود ارث خواهد برد .

 

حق طلاق در ازدواج موقت

در نکاح موقت ، طلاق معنی ندارد و برای پایان دادن به آن لزومی به مراجعه به دادگاه نیست . در واقع در عقد موقت تنها با به پایان رسیدنمدت تعیین شده یا بذل مدت از طرف مرد به پایان خواهد رسید . پایان دادن به صیغه از حقوق زوجه در عقد موقت محسوب نمیشود و زن نمیتواند ازدواج موقت خود را باطل کند ؛ مگر اینکه ضمن عقد وکالت بذل مدت را از مرد گرفته باشد .

 

و در آخر …..

برخلاف تصور عموم افراد ، ازدواج یا عقد موقت که آن را با نام صیغه نیز می شناسند در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده و شرایط و احکام عقد موقت به تفصیل در ماده ۱۰۷۵ قانون مدنی آورده شده است موانع موجود ازدواج دائم نیز با عقد موقت مشترک است . بهتر است پیش از عقد موقت از حقوق این نوع از دواج آگاه بود که در این بخش مروری بر برخی از مهمترین آنها داشتیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا